Državni muzej Majdanek nastao je na temeljima njemačkoga koncentracijskog logora – KL Lublin. Prvi je to muzej mučeništva i najstariji memorijal žrtvama nacizma čija je misija očuvanje sjećanja i promicanje edukacije o njemačkoj okupaciji Lublina i okolice tijekom Drugog svjetskog rata.
Muzejske zbirke sadrže povijesne predmete i arhive povezane s funkcioniranjem koncentracijskoga logora Lublin i eksterminacijskih centara Bełz∙ec i Sobibór. Muzej priprema i prikazuje povijesne izložbe, a akademska istraživanja koncentrirana su na povijest koncentracijskoga logora, njemačke okupacije te na pitanja muzejske prakse. Istraživanja se objavljuju u različitim publikacijama dok edukacijski programi nude širok raspon aktivnosti za sve uzraste.
Od 1944. do danas, Državni muzej Majdanek posjetilo je preko 11 milijuna ljudi, a ove godine obilježava se 75. godišnjica oslobođenja koncentracijskoga logora Lublin te isto toliko godina od otvaranja Muzeja.
Radionica se temelji na filmu koji donosi svjedočanstva bivših zatvorenika koncentracijskoga logora Majdanek. Muškarci i žene govore o životu u logoru: o prijateljstvu, hrabrosti, ali i o onima koji su krali posljednje komade kruha. Svjedočanstva govore o šansama za preživljavanje u koncentracijskom logoru te o smrti bliskih prijatelja.
Nakon filma slijedi diskusija o značenju jednostavnih riječi poput ljubavi i prijateljstva, obitelji te o tome kako ih danas shvaćamo. Postoje li razlike između prijateljstva u vrijeme rata i danas ili one ne postoje? I zašto? Što danas znači biti hrabar? Što je značilo biti hrabar za nekoga zatvorenog u koncentracijskom logoru? Možemo li pronaći sličnosti ili ne? I zašto?