Briga o mladima, prepoznata od organizatora Festivala tolerancije kao najznačajniji segment u razvoju demokratskoga društva, posebice u današnje vrijeme, u kojem smo svjedoci porastu nasilja među mladima, diskriminacije i socijalnih nepravdi, među djecom vršnjacima, prema pojedincima druge nacionalnosti, vjere ili rase, potaknula nas je na uvođenje novog obrazovnog programa od 2009. – Edukacijska jutra.
Zajedno s učenicima, oni koji su preživjeli Holokaust progovaraju o nepravdama nacističkih režima i potiču na otvoreni dijalog te apeliraju na suradnju kulturnih, obrazovnih i državnih institucija. Kroz diskusiju i razmjenu mišljenja, mladi shvaćaju da su prihvaćanje različitosti i poštivanje drugačijeg jedini ispravni način života u modernom svijetu.
Na Edukacijskim jutrima od 2009. godine sudjelovalo je više od 22.000 učenika. Program je to koji traje tijekom cijele godine, putem raznih radionica i projekata. Nakon 74 održana programa u šest različitih država danas slobodno možemo reći da su Edukacijska jutra postala pravi brend, program prepoznatljiv sam za sebe i segment Festivala čijim je provođenjem došlo do vidljivog pomaka u društvu, čime se ne može pohvaliti niti jedna od institucija u Hrvatskoj koja se bavi edukacijom šire javnosti o Holokaustu.
Uvođenjem filmskog medija kao platforme za edukaciju, svake godine odabirući igrani ili dokumentarni film visoke umjetničke i edukativne vrijednosti, mladima se na njima razumljiv i kroz medij filma blizak način proširuje saznanje o Holokaustu te im se otvara platforma za diskusiju.
12. izdanje festivala donosi dva Edukacijska jutra: prvo, na kojemu će gošća biti dr.sc. Lucja Piekarska-Duraj, koja će održati predavanje "Ljepotica (prošlosti) i zvijer (sadašnjosti) u suvremenim filmskim projektima" i drugo Edukacijsko jutro, na kojemu će se prikazati film Vreća s pikulama te će uslijediti svjedočanstvo i razgovor s preživjelima holokausta Brankom Lustigom i Danom Dragutinom Bar-Selom.
Knjižicu Edukacijskih jutara možete pronaći ovdje.
Kroz životno iskustvo preživjelih, mladima se pruža osoban doživljaj strahota holokausta kako bi iz te tragične epizode svjetske povijesti naučili više o prihvaćanju različitosti i pristupanju svakom čovjeku kao pojedincu vrijednog poštovanja. Edukacijska jutra uče mlade kako da jasno i glasno kažu „Nikada više“!
U njezinom predavanju, nakon osvrta na “Schindlerovu listu”, dr. Piekarska–Duraj ukazat će na opasnosti koje proizlaze iz uljepšavanja prošlosti i utjecaja ovog fenomena na povijesno pripovijedanje. Pravo pitanje ne leži u “stvarnosti” prošlosti, već u današnjim pokušajima njezine interpretacije.